Plywood FİYATLARI, Plywood ÇEŞİTLERİ | KULLANIM ALANLARI | SERTİFİKALAR


Plywood FiyatlarıTürkiyede 6 mm ile 21 mm arasında değişen kalınlıklarda,

2500mm x 1250mm
3000mm x 1500mm
2440mm x 1220mm
1525mm x 1525mm

ebatlarında plywood çeşitleri bulunmaktadır.

Plywood üretimi için önce kesilen ve tomruk haline getirilmiş olan ağaçların (kullanılan ağaç cinside kaliteye çok etki yapmaktadır. Birch (Huş) olursa dayanıklı ve sağlam olur.) kabukları soyulur, daha sonra kabuksuz olarak hazırlanan ağaçlar özel plywood tornalarında yaprak haline ( ağaç tabakası – katman ) getirilir.

Bu işlemi kalemtıraşla kalem açmaya benzetebilir ve videolar sayfamızdan da bu işleme ait ilgili plywood üretim videolarımızı izleyebilirsiniz.

Yaprak hale getirilme esnasında ağacın doğal yapısı gereği pürüzlü yüzeyler bitene kadar elde edilen ağaç tabakasında ( yaprak ) kopmalar yırtılmalar olabilmekte, ancak devamında kesintisiz ve iyi kalitede tabakalar elde edilebilmektedir.

Elde edilen bu ağaç tabakalar, öncelikle belirlenen boylarda kesilmektedir. Tam boyların yanında kopmalar sonucu yarım olarak elde edilen tabakalarda ölçülendirilir.

Kesilen tabaklar çeşitli kimyasallarla ilaçlanarak tutkallanırlar. (Kullanılacak tutkal WBP (Wheather Boil Proof) cinsi olmalıdır ki açık hava kullanımları için zor koşullara dayanıklı olabilsin.) Daha sonra en alta tam boy tabaka, onun üzerine iki yarım tabaka koyulur, bu işlem bir tam iki yarım şeklinde istenen katman sayısına ulaşıncaya kadar yığılır.

Plywood katman sayısının genelde tek sayı olarak üretilmesinin sebebi de işte budur.

Yani en alt ve en üst katmana tam tabaka getirilebilmesi için tek sayı olması gerekmektedir. Piyasada 2. ve 3. sınıf olarak satılan plywoodlar hiç tam tabaka kullanılmadan yalnızca parça tabaklardan üretilmiş olabilmektedir.

Hazırlanan katmanlar sıcak preslerde yüksek basınçlarda preslenerek tam yapışma sağlanır. Daha sonra oluşturulan bu tabaklar su geçirmez fenolik filmle kaplanırlar. ( kaliteye etki eden bir diğer faktörde, yüzeyde kullanılan filmin kalitesidir.) Filmle kaplanan plywoodlar paketlenerek sevkıyata hazır hale getirilir.

Türkiye’de yerli üreticilerde bulunmaktadır, ancak şuan için yüksek maliyetler nedeniyle ithal plywoodlar tercih edilmektedir.
(Finlandiya, Rusya, Romanya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Şili, Brezilya ,A.B.D. ve Kanada menşeili üretimler gerçekleştirilmektedir.)